Сім'ям

Ліга Медіаторів України

Як це працює?

Як відбувається сімейна медіація:


Сімейна медіація є гнучким процесом, отже немає чітко прописаного та обов’язкового регламенту. Однак, як і інші види переговорів, Сімейна медіація має логічні етапи, які дозволяють прийти до ефективного вирішення конфлікту.

Метою медіації є допомога сторонам в знаходженні взаємоприйнятних рішень і врегулювання спору.

Важливо звернути увагу на те, що сімейна медіація – важкий та емоційно наповнений процес, як для сторін так і для медіатора. Тому, за загальним правилом, з сімейними конфліктами медіатори працюють в парах ко-медіаторів. Це надає можливість сторонам бути почутими, а процесу – найбільш ефективним. 


1. Попередній етап.


На цьому етапі ко-медіатори знайомляться зі сторонами, надають можливість сторонам зрозуміти, що таке сімейна медіація, основні правила та принципи процесу, її переваги перед іншими способами розв’язання конфлікту, допомагають вирішити сторонам, чи готові вони до вступу в медіацію і чим цей процес може бути корисним в саме цьому, конкретному випадку.

Як це відбувається?

Отримавши замовлення від однієї з сторін на проведення медіації, медіатори зв’язуються з другою/іншими сторонами конфлікту, замовником і пропонують провести попередню індивідуальну зустріч для знайомства з медіацією та медіаторами.

Ця зустріч завжди проходить в індивідуальному порядку.

Найважливіше – це створення безпечного простору, який наддасть змогу людині прислухатися до себе та вирішити, чи потрібна йому медіація. Це рішення має бути абсолютно добровільним, з повним усвідомленням того, що мирне вирішення конфлікту – найцінніша можливість відновити спілкування та вирішити накопичені питання.


В межах цього етапу ко-медіатори також збирають попередню інформацію про наявний конфлікт та його учасників, для розуміння медіабельності цього конкретного випадку.


За допомогою медіатора визначаються теми, важливі для обговорення, ретельно пояснюється, що з сказаного може бути відтворено в присутності іншої сторони/сторін, враховуючи принцип конфіденційності, з’ясовується можливість проведення спільної зустрічі.

Мета цього етапу – надати можливість людині висловитися, бути почутою, згадати всю історію в цілому, враховуючи що заздалегідь, люди, які знаходяться в конфлікті, так зосереджені на образах, що взагалі не можуть відтворити, з чого все почалося і як вони опинилися в цій точці; а також зрозуміти що таке медіація і чим вона може бути корисна для вирішення їх конфлікту.


На завершення, в разі отримання згоди всіх сторін конфлікту на вступ у сімейну медіацію, сторонам надається змога ознайомитися з Договором на проведення медіації, яким визначаються права та обов’язки учасників, зокрема – правила конфіденційності процесу та інше. 
 
2. Початковий етап.


Включає в себе підписання договору, вступне слово ко-медіаторів, збір даних, з’ясування позицій сторін, визначення тем для обговорення.

Як це відбувається?


Зазвичай такі зустрічі носять спільний характер. 


Після підписання Договору, та вступного слова ко-медіаторів, в межах якого вони нагадують про основні правила та принципи медіації, можливий формат зустрічей та інші організаційні питання(тривалість сесій, їх регулярність, тощо), сторонам надається можливість повно та розгорнуто висвітлити своє бачення конфлікту.


Взагалі, формат медіаційних зустрічей може бути як спільний так і індивідуальний. 


Водночас, в сімейній медіації найбільш продуктивними та результативними є формат саме спільних зустрічей.
Чому? Тому що особливістю сімейної медіації є вирішення конфлікту між членами сім’ї і особливість ця пов’язана з тим, що члени сім’ї, заздалегідь, змушені будуть спілкуватися і надалі. Це не бізнес-партнери, які після вирішення конфлікту можуть більше ніколи не зустрітися. Сімейні стосунки пов’язують нас назавжди. 


Чоловік і жінка, після розлучення, залишаються батьками своїх дітей, і це їх зобов’язує в подальшому спільно вирішувати багато питань щодо виховання дітей, та постійно спілкуватися.


Батько та підліток, які не можуть знайти спільну мову, обов’язково переживуть цей важкий для обох період становлення дитини і важливо зберегти повагу один до одного для можливості в подальшому залишатися в колі сім’ї. 


Один з спадкоємців може отримати сімейну реліквію за рішенням суду, але назавжди позбавитися можливості сісти за святковий стіл зі своєю родиною, бути підтриманим своєю великою сім’єю, коли зненацька опиниться в скрутному становище.
Отже, формат спільних зустрічей – найважливіша обставина для ефективного вирішення спору.

Як це відбувається?


Сторони зустрічаються в одному приміщенні з ко-медіаторами. Кожній стороні надається рівний проміжок часу для того, щоб розповісти свій погляд на конфлікт. Це необхідно для того, щоб інша сторона могла побачити погляд та почути відчуття іншого щодо конфлікту.
Потім визначаються теми та їх пріоритизація, тобто, що є найбільш актуальним для вирішення, з чого треба почати переговорний процес.


3. Виявлення інтересів кожного учасника конфлікту та з’ясування потреб, що приховані за виявленими інтересами.


В ході медіації виявлення інтересів є найважливішим ресурсом для вирішення конфлікту і досягнення згоди між сторонами. Високий рівень виконання рішень, досягнутих у процесі медіації забезпечується за рахунок пошуку спільних та взаємних інтересів сторін, та прийняття рішень, які оптимально задовольняють інтереси кожного учасника. 

 
4. Пошук можливостей та ідей для рішення.


Цей етап є досить креативним. Він спонукає сторін самостійно знаходити варіанти рішень, з урахуванням потреб усіх учасників. Завдяки проведеній на попередніх етапах роботі ко-медіаторів, сторони вже по іншому дивляться на ситуацію, чують один одного, ретельно підбирають вислови під час спілкування, що надає змогу ефективно та динамічно просуватися вперед, розшукуючи нові опції для вирішення всіх, потребуючих цього, питань.


5. Угода


Напрацьовані варіанти рішень, за допомогою ко-медіаторів перевіряються на реалістичність та можливість виконування. Доповнюються та обробляються деталі та формується остаточне рішення, яке задовольняє всіх учасників.

За бажанням сторін – домовленості викладаються у вигляді письмової або усної угоди.

На 4 та 5 етапі можуть бути залучені фахівці (експерти), для формування остаточних формулювань. Особливо це корисно, коли така угода подається до суду, як мирова угода.