Сім'ям

Ліга Медіаторів України

Міжнародна Сімейна медіація

Міжнародна сімейна медіація- це структурований процес, під час якого нейтральний медіатор допомагає сторонам конфлікту - членам родини, конструктивно обговорювати існуючий між ними конфлікт з урахуванням інтересів дітей.

Сімейний конфлікт стає міжнародним у різних випадках з залученням більш однієї країни. Може так статися, наприклад, що конфлікт відбувається у родині, де батьки є громадянами різних країн; у сім'ї, яка мешкає за межами країни походження; коли батьки живуть у двох різних країнах; або коли один з батьків хоче переїхати жити в іншу країну.

Міжнародна сімейна медіація у вирішенні спорів ставить на чільне місце потреби дітей. Її мета - знайти такі рішення, які дозволять забезпечити благополуччя дітей відповідно до їх прав, закріплених у Конвенції ООН про права дитини (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_021).

Деякі переваги міжнародної сімейної медіації:

Замість прийняття безкомпромісного рішення на користь одного з батьків, медіація бере до уваги інтереси всіх членів сім'ї, які проживають у різних країнах. Такий підхід до вирішення спорів, що базується на необхідності діалогу, захищає інтереси і дітей, і їх батьків. Таким чином, медіація дозволяє кожному з членів сім'ї знайти своє місце в нових умовах через сімейні обставини, навіть у разі емоційно важкого розставання.

Часом сімейні конфлікти відбуваються на фоні відмінностей у культурній та релігійній сферах або відмінностей між культурними звичаями в одній країні і законами іншої країни, в яку переїхав один з батьків. У таких випадках міжнародна сімейна медіація допомагає учасникам сімейного конфлікту прийти до угоди, що враховує ці відмінності.

У більшості випадків міжнародна сімейна медіація має справу з проблемами, які належать до відповідальності батьків, права на доступ / відвідування (відомо також як «право на контакт»), підтримування зв'язків між дітьми та обома батьками. Коли батьки живуть в різних країнах, їм важко дійти згоди з питань виховання і повсякденного життя їхніх дітей. У таких випадках медіація може використовуватися для врегулювання виникаючих протиріч, оскільки в ній беруться до уваги як різні обставини у двох країнах, так і права всіх зацікавлених сторін.

Переговори між батьками за участю медіатора підтримуються положеннями Конвенції ООН про права дитини та інших відповідних міжнародних конвенцій, регіональних документів та хартій.

Коли медіація застосовується на ранній стадії та до початку судового розгляду, вона може допомогти запобігти ескалації конфлікту. У разі, коли один з батьків переїжджає за кордон, медіація може допомогти визначити місце проживання дітей і зафіксувати права іншого з батьків на спілкування з ними. Таким чином, можна уникнути кризи, яка могла б в іншому випадку привести до незаконного переміщення або утримування дітей. Міжнародна сімейна медіація може бути ефективною і на інших стадіях конфлікту і супутнього йому судового провадження. Може статись, наприклад, що сторони вирішать вдатися до медіації паралельно до судових розглядів. Іноді суддя, орган судової або виконавчої влади може запропонувати їм скористатись медіацією як способом врегулювання конфлікту поза судом, або за допомогою пов'язаної з судом медіаційної служби. У деяких країнах законом або рішенням судді може бути передбачена обов'язкова медіація до початку судового провадження. Деякі міжнародні та регіональні правові інструменти націлені на захист права батьків і дітей, на збереження родинних зв'язків між ними, коли один з батьків живе в іншій країні. Ці інструменти заохочують мирне вирішення сімейних спорів, і в деяких з них прямо згадується медіація як механізм врегулювання таких ситуацій.

Деякі з цих інструментів застосовуються також у випадках викрадення дітей; тому медіація також часто використовується як доповнення до судочинства при незаконному переміщенні або утриманні дитини. Іноді сторони звертаються до медіації після винесення судового рішення для досягнення угоди щодо приведення подальшого життя у відповідність з таким рішенням. Це відбувається, тому що судові рішення вирішують юридичну ситуацію, але не завжди припиняють особистий конфлікт. У таких випадках під час медіації основна увага концентрується на виробленні взаємно прийнятних способів виконання рішення суду без подальшої ескалації напруженості в особистих відносинах.

Міжнародні сімейні спори часто складні через взаємодію різних правових систем. Складна юридична ситуація обумовлює довгий і дорогий характер правових процедур. Існує також ризик, що зустрічні позови, подані в різних країнах, можуть привести до прийняття суперечливих судових рішень, що, в гіршому випадку, може завести справу у глухий кут. Як доповнення до судових процедур, медіація може допомогти уникнути цих складнощів, дозволивши сторонам прийти до юридично прийнятного рішення за кілька зустрічей. Менше часу, проведеного в суді, буде неминуче означатимеменші витрати на юридичну допомогу. У країнах, які не є учасниками міжнародних договорів з питань сімейного права, зміст медіаційної угоди з питань опіки та спілкування або інших подібних питань може, тим не менш, бути визнаним і отримати обов'язкову силу за допомогою відповідних правових механізмів.

Коли один з батьків побоюється можливої ​​втрати, переїзду або неповернення дитини, медіація надає можливість висловити та обговорити подібні побоювання з іншим батьком, який до цього моменту міг навіть не здогадуватися про їх існування. Таким способом медіація може допомогти розвіяти підозри і підтвердити, що батько й мати в рівній мірі стурбовані благополуччям дитини. Медіатор може надати інформацію про потенційні адміністративні, правові та психологічні наслідки поспішного вивезення дитини в іншу країну, що може допомогти батькові, який планує такі дії, переглянути своє рішення.

Важливо розуміти, що юридичні питання відіграють вирішальну роль у транскордонних сімейних спорах. Правова ситуація може бути надзвичайно складною через взаємодію двох або більше правових систем і різних відповідних міжнародних, регіональних та / або двосторонніх юридичних інструментів.

В цілому міжнародна сімейна медіація розвивається в світі з початку 2000-х років, і довела свою успішність та користь у якості доповнення до судового шляху врегулювання подібних ситуацій. 

International_Family_Medi...